XXV Światowy Dzień Chorego
Światowy Dzień Chorego każdego roku obchodzony jest w dniu 11 lutego w dzień wspomnienia liturgicznego Matki Bożej z Lourdes. To święto obchodzone 11 lutego, ustanowione było przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku – w 75 rocznicę objawień fatimskich. Celem obchodów tego Dnia Chorego jest objęcie modlitwą wszystkich cierpiących, zarówno duchowo, jak i fizycznie, i zwrócenie uwagi świata na ich potrzeby. Główne uroczystości kościelne mają miejsce w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie.
Niektórzy twierdzą, że ustanowienie Dnia Chorych miało związek z chorobą Parkinsona, która zdiagnozowana została u papieża w 1991 roku. Ponadto już 7 lat wcześniej, 11 lutego w 1984 roku papież napisał list apostolski „Salvifici Doloris” o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia, które jego zdaniem jest częścią tożsamości człowieka, która wzywa go do tego, by przerósł samego siebie. Tym samym dojrzewa duchowo i odnajduje zbawczy sens cierpienia, wyrażający się w dwóch imperatywach: „Czyń dobro cierpieniem” i „Czyń dobro cierpiącym”.
W tym roku po raz 25 – ty będziemy przeżywać Światowy Dzień Chorego. Hasło XXV Dnia Chorego brzmi: „Zdumienie nad tym, czego dokonuje Bóg: wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”( Łk 1,49)
Ojciec Święty Franciszek zwraca się w orędziu do ludzi chorych i wszystkich związanych z posługą chorym. Papież pisze: „…pragnę wyrazić moją bliskość względem was wszystkich, bracia i siostry, którzy przeżywacie doświadczenie cierpienia oraz wobec waszych rodzin. Pragnę też wyrazić moje uznanie dla tych wszystkich, którzy w różnych funkcjach i we wszystkich placówkach służby zdrowia na całym świecie kompetentnie, odpowiedzialnie i z poświęceniem działają, by wam ulżyć, uleczyć was i zapewnić wam codzienne dobre samopoczucie…. Z okazji XXV Światowy Dzień Chorego ponawiam moją modlitewną solidarność i poparcie dla lekarzy, pielęgniarek, wolontariuszy i wszystkich mężczyzn i kobiet konsekrowanych zaangażowanych w posługę chorym i cierpiącym; dla instytucji kościelnych i świeckich, które działają w tym obszarze; a także dla rodzin, które z miłością opiekują się swoimi chorymi krewnymi.”
W Szpitalu Specjalistycznym w Gorlicach oraz Domu Pomocy Społecznej księża kapelani oraz wolontariusze każdego roku akcentują Światowy Dzień Chorego w liturgii Mszy Świętej oraz odwiedziny chorych w oddziałach szpitalnych. Udzielany jest też Sakrament Namaszczenia Chorych. Będą rozdawane specjalne obrazki dla chorych i pracowników Służby Zdrowia.
ks. Andrzej Kluz – kapelan Szpitala w Gorlicach