foto1
W każdy czwartek - wystawienie Najświętszego Sakramentu od porannej do wieczornej Mszy św.
foto1
Październikowe nabożeństwa różańcowe - w dni powszednie o godz. 17.15, w niedziele o godz. 16.30
foto1
Koronka do Bożego Miłosierdzia - codziennie o 17.45, w niedzielę o 8.35
foto1
6 październik godz. 13.00 - MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY
foto1
Nowenna do Matki Bożej – w środy o godz. 17.30.

18 353 88 50
parafiagorlice@poczta.fm
ul. Ariańska 4 Gorlicekalendarz

Grudzień 2019
P W Ś C Pt S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

Rekolekcje Wielkopostne

       W mocy Bożego Ducha , z tym hasłem przeżywaliśmy tegoroczne ćwiczenia duchowe, które 6.III.2019 r. w Środę Popielcową wprowadziły  naszą parafię w święty czas Wielkiego Postu. Nauki rekolekcyjne wygłosił Misjonarz Saletyn – ks. Karol Tomczak. Głoszone Słowo Boże, także dekoracja u stóp ołtarza wprowadziły nas w klimat pustyni, w oazę ciszy,  okazji do głębszego spojrzenia w jakość swojego życia, czy nie ma w nim pustych przebiegów, zmarnowanego czasu, pułapki letniości wiary…. W Rekolekcjach towarzyszyła nam obecność figury Płaczącej Matki Bożej z La Salette – Pojednawczyni grzeszników. Kolejny już Rekolekcjonista pragnie głoszonym słowem i obecnością figury Pani z La Salette, zapewnić nas o miłości Matki Bożej do każdego człowieka, miłości, która wstawia się za nami u Boga w chwilach trudności, cierpienia i podnosi z upadku, towarzyszy naszym zmaganiom , jest Matką rozdającą Boże Miłosierdzie.

Posypanie głów popiołem jest symbolem zastygłej wiary. Pan Bóg w czasie Rekolekcji zaprasza nas do pięknego , wypełnionego dobrem życia, pragnie naszego szczęścia. Mamy zawalczyć o to, co nam to szczęście zabiera. Wielką moc ma błogosławieństwo – znak krzyża na czole dziecka, bliskiej osoby- powróćmy do tego zwyczaju naszych rodziców, dziadków – prosił misjonarz. W naszych sercach niech nie będzie przekleństw, błogosławmy tym, którzy nam źle czynią, których Pan Bóg stawia na naszej drodze.

Maryjo – czemu Ty Płaczesz? Przecież Ty nie masz grzechów! Płaczę z powodu waszych grzechów – kocham was! Maryjo, Ty też przeżywałaś cierpienia, ale z wielką pokorą je przyjmowałaś i  sercem wypełnionym bólem byłaś przy Swoim Synu. Wierzyłaś, że cierpienia prowadzą do jakiegoś celu. Miłość prawdziwa ma kształt Krzyża! Maryjo towarzysz nam też w trudnych chwilach życia, pomóż odkrywać miłość Twego Syna, bądź przewodniczką w wielkopostnych postanowieniach.  

  Przez pięć dni rekolekcyjnych ćwiczeń ks. Karol  pochylał się nad działaniem Ducha Świętego w naszym życiu. Współczesny świat potrzebuje wylania Ducha Św.. Człowiek nie jest w stanie niczego dokonać bez Boga, bez Ducha Św. nie jest w stanie wypowiedzieć nawet, że” Panem  moim jest Jezus”, a co dopiero uwierzyć w Niego. Duch Św. daje nam nowe życie, wzbogaca w zdolności – charyzmaty, byśmy mogli służyć Bogu i drugiemu człowiekowi, przemieniać i uświęcać świat. Kościół mówi nam, że efektem życia religijnego są owoce Ducha Św. i są one dostępne dla każdego ochrzczonego, a są nimi: radość, miłość, uprzejmość dobroć, pokój, cierpliwość, wierność, łagodność, opanowanie. Pan Bóg w czasie rekolekcji specjalnie działa, a my z Jego pomocą potrafimy wiele uczynić, od siebie wymagać, ofiarować swój czas i zdolności innym, trud ascezy, w kategoriach rzeczy ważnych potrafimy się zmobilizować. Pan Jezus przez 40 dni pościł na pustyni, kuszony przez szatana, był ogołocony.. i nas w czasie Wielkiego Postu musi dotknąć jakieś wyrzeczenie., choć jest burzeniem naszej wygody i przyzwyczajenia ,jest czasem uwalniającym nasze dusze. Pan Jezus odsłania nam źródła życia wiecznego, źródła łaski i ukazuje drogę nawrócenia zawsze w duchu wielkiej miłości.  Rekolekcje, post, modlitwa, jałmużna, to filary, które przygotowują mnie do spotkania z Bogiem w Sakramencie Pokuty – dla naszej parafii była to sobota. Niedziela była ostatnim dniem Rekolekcji. Zwieńczeniem było kazanie pasyjne w czasie popołudniowego nabożeństwa Gorzkich Żali . Stanęliśmy w szkole trudnej miłości przy Panu Jezusie obecnym w monstrancji. Bóg nas- ludzi, tak ukochał, że wybrał sobie niewiastę o pięknym sercu, z której narodził się Jezus Chrystus – Bóg – Człowiek, który przez swoją Mękę i Śmierć wybawił nas od śmierci wiecznej. Krzyż jest bez Jezusa przekleństwem, ale z Jezusem błogosławieństwem i zmartwychwstaniem. Misjonarz zachęcał do częstego sięgania po Słowo , które Bóg kieruje do nas  w Piśmie Św. wtedy jak Maryja , będziemy Mu wierzyć i Go rozumieć..Są pytania, na które tylko Bóg odpowie w modlitwie i w Słowie Bożym.

 Misjonarz- Rekolekcjonista udzielając wiernym błogosławieństwa życzył, by owoce Ducha Świętego stały się udziałem wszystkich uczestników tych rekolekcji, byśmy nimi dzielili się w swoich rodzinach, wspólnocie, z wszystkimi, których Pan stawia na drodze życia. Ks. Karolu – dziękujemy za trud apostolskiej posługi w naszej parafii, zapewniamy o pamięci w modlitwie, by towarzyszyło Tobie Boże błogosławieństwo i światło Ducha Św. oraz czuła opieka M. Bożej  z La Salette. Szczęść Boże!.

                                                                                                                                              Maria IgnarCopyright © 2019 Copyright Parafia św. Jadwigi Królowej Rights Reserved.